Duyuru

2006 yılından bu yana etkinliklerini burada, GNU/Linux ve özgür yazılım temelinde sürdürenlerce götürülen çalışmalar, 4 Ekim 2013 tarihi itibariyle sona ermiş bulunuyor. Söz konusu kişilerin emeği olan içerik yönetimini daha özgün bir alan adı altına taşımış bulunuyoruz. 2dbilgisayar.com.tr; kurumsal kimliği ile burada yayınını sürdürmeye devam edecektir. GNU/Linux ve özgür yazılım temelinde donanım, yazılım, programlama, internet, ofis, grafik, çoklu ortam, e-kitap, e-dergi vb. konularda ihtiyaçlarınıza get GNU adresinde cevap vermeye çalışacağız. Selam ve sevgiler.

İnternet kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

LibreOffice 4.1.2 Final

Üçüncü ve son sürüm adayı 4 Ekim 2013‘te duyurulan LibreOffice 4.1.2′nin final sürümü, The Document Foundation tarafından duyuruldu. LibreOffice’in özenle hazırlanıp, topluluk tarafından gururla sunulan bu sürümünün, 4.1 serisinin üçüncü sürümü olduğu ifade edildi. Pek çok heyecan verici yeni özellikler içeren LibreOffice 4.1.2′yi, aynı özelliklere sahip oldukları için 4.1.2 RC3 kullanıcılarının tekrar indirip kurmasının gerekmediği hatırlatıldı. GCJ Java varyantlarında bilinen kimi sorunlar olduğu için GNU/Linux kullanıcılarına bunlar yerine OpenJDK kullanmaları tavsiye ediliyor. Sürümde bazı menü girişlerinin değiştiği ya da yenilerinin eklendiği söyleniyor. LibreOffice 4.1.2 Final hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

LibreOffice 4.1.2 Final edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Ofis kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

LibreOffice 4.1.2 RC3

İkinci sürüm adayı 20 Eylül 2013‘te duyurulan LibreOffice 4.1.2′nin üçüncü sürüm adayı The Document Foundation tarafından duyuruldu. Yaklaşan 4.1.2 sürümünün yayınlanan son sürüm adayının bir test sürümü olduğunu ifade eden vakıf duyurusu, sürümün, yalnızca QA testi için kullanılması gerektiğini hatırlatıyor. QA testi hakkında bilgi edinmek için QA test eden sayfasının ziyaret edilebileceği belirtiliyor. Bilgisayarda var olan kararlı sürümle birlikte paralel olarak kurup kullanabilmek için paralel kurulum yönergelerinin incelenmesi öneriliyor. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerinin incelenmesi özellikle önerilirken, sürüme ilişkin hataların Bugzilla üzerinden bildirilebileceği ifade ediliyor. LibreOffice 4.1.2 RC3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

LibreOffice 4.1.2 RC3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Ofis kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

LibreOffice 4.0.6 RC1

LibreOffice 4.0.6’nın birinci sürüm adayı, The Document Foundation tarafından duyuruldu. Yaklaşan 4.0.6 sürümünün ilk sürüm adayının bir test sürümü olduğunu ifade eden vakıf duyurusu, sürümün, yalnızca QA testi için kullanılması gerektiğini hatırlatıyor. QA testi hakkında bilgi edinmek için QA test eden sayfasının ziyaret edilebileceği belirtiliyor. Bilgisayarda var olan bir kararlı sürümle birlikte paralel olarak kurup kullanabilmek için paralel kurulum yönergelerinin incelenmesi öneriliyor. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerinin incelenmesi özellikle önerilirken, sürüme ilişkin hataların Bugzilla üzerinden bildirilebileceği ifade ediliyor. LibreOffice 4.0.6 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

LibreOffice 4.0.6 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Ofis kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Pantech Vega Note

Samsung’un 5.7″ Galaxy Note 3 modelini tanıtmasının ardından daha önce geleceklerini haber veren rakipleri piyasada arz-ı endam etmeye başladılar. En iyi bilinenlerden birisi, Güney Kore’nin geçen yıl ikinci büyük akıllı telefon üreticisi olan olan Pantech’in ürünü. Pantech, 5.9″ Full HD ekrana sahip Vega Note adlı phablet modelini 10 Ekim tarihinde tanıtmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor. Daha önce de phablet sınıfından model sunan Pantech, bu kez 2.3 GHz saat hızında çalışan 4 çekirdekli Snapdragon 800 işlemci ve 2GB RAM ile donatılmış bir ürünle tüketicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Android 4.2.2 işletim sistemiyle gelecek olan üründe LTE-A desteği bulunuyor.

Okumaya devam et

Ayrıca parmak izi okuyucu özelliği bulunan Pantech Vega Note’un bunun dışında ne gibi özelliklerle geleceği ise bilinmiyor. 1920 × 1080 çözünürlüğe sahip olacağı söylenen ürünün Güney Koreli taşıyıcı SK Telecom tarafından satışa sunulması bekleniyor.

 

Donanım kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Mageia 4 Alpha 3

İkinci alphası 8 Eylül 2013‘te duyurulan Mageia 4′ün üçüncü ve son alpha sürümü, Anne Nicolas tarafından duyuruldu ve test edilmek üzere kullanıma sunuldu. Mageia 4′ün son alfa sürümünü duyurmaktan çok mutlu olduklarını söyleyen Nicolas; Mageia 4 alfa gemisinin limandan son yolculuğu için ayrıldığını, ancak Mageia 4′e son şeklini vermek ve kararlı bir sürüm haline getirmek için daha çok işleri olduğunu ifade etti. Nicolas; bu işlerin beta sürümler boyunca gerçekleştirileceğini belirtti. Final sürüme 4 ay olduğunu hatırlatan Nicolas; bunun uzun bir zaman gibi görünebileceğini fakat her zamanki gibi zamanın çok çabuk geçeceğini, bu nedenle Mageia’yı daha da geliştirecek olan geri bildirimlerin ve hata raporlarının büyük önem taşıdığını vurguladı. 3.11.2 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan Mageia 4 Alpha 3; KDE 4.11.1 ve GNOME 3.10.0 masaüstü ortamlarını sunuyor. Sistem; RPM 4.11.0, systemd 207, Perl 5.18.1 ve LibreOffice 4.1.2 gibi güncel paketleri içeriyor. Mageia 4 Alpha 3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Mageia 4 Alpha 3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

KDE 4.11.2

KDE masaüstü ortamının çalışma alanları, uygulamalar ve geliştirme platformu için güncelleştirmeler içeren 4.11.2 sürümü, KDE geliştiricileri tarafından duyuruldu. Bu güncelleştirmeler 4.11 aylık kararlılık güncellemelerine onarım ve çeviri güncellemeleri ekliyor, ayrıca hata düzeltmeleri içerdiğinden güvenlik bakımından gereklilik arz ediyor. Kullanıcılara 4.11.2 güncellemesini gerçekleştirmesi önerilirken, güncellemenin herkes için güvenli ve keyifli olacağı söyleniyor. 70’den fazla hatanın giderildiği sürümde, pencere yöneticisi KWin, dosya yöneticisi Dolphin, kişisel bilgi yönetimi paketi Kontact da iyileştirilmiş bulunuyor. KDE 4.11.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

KDE 4.11.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

 

Yazılım kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

FreeBSD 9.2

Serverlerin, masaüstü bilgisayarların ve gömülü aygıtların gözde işletim sistemi FreeBSD’nin sürüm takvimine göre 14 Eylül 2013′te çıkması gerektiği halde çıkışı ertelenen final sürümü 9.2, kararlı versiyonun son güncellemesi olarak duyuruldu. FreeBSD sürüm mühendisliği ekibinin FreeBSD 9.2’yi duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade edilirken; amd64, i386, ia64, powerpc, powerpc64 ve sparc64 mimarileri için hazırlanan kalıpların yansılarda yerini aldığını belirtildi. Sürümün FreeBSD 9.1’in kararlılığını geliştirdiği ve bazı yeni özellikler sunduğu vurgulanırken, kararlı 9 versiyonunun ikinci sürümü olduğu hatırlatıldı. amd64 ve i386 mimarileri için Virtio (4) sürücülerinin GENERIC çekirdek konfigürasyonuna eklendiği ifade edildi. FreeBSD 9.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve kalıpların MD5/SHA256 checksums değerlerine ulaşabilmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

FreeBSD 9.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

SparkyLinux 3.1 LXDE

Debian GNU/Linux Testing tabanlı, varsayılan olarak LXDE masaüstü ortamı kullanılan, Enlightenment, Openbox, JWM, MATE ve şimdi de Razor-qt  masaüstü ortamlarını içeren, hem eski hem yeni bilgisayarlar için tasarlanmış hafif, hızlı ve basit bir GNU/Linux dağıtımı olan SparkyLinux‘un LXDE masaüstü ortamı Openbox ve JWM ile birlikte sunulan 3.1 sürümü, Paweł Pijanowski tarafından duyuruldu. “Annagerman” kod adlı SparkyLinux 3.1’in 3.10.11 Linux çekirdeği üzerine inşa edildiğini belirten Pijanowski; son sürüm adayından bu yana küçük hata düzeltmeleri içeren sistemin, 27 Eylül 2013 tarihi itibariyle Debian GNU/Linux Testing depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. Uzaktan diğer makineleri kontrol etmek için TeamViewer istemcisinin sisteme eklendiğini söyleyen Pijanowski; YouTube videoları için hafif bir video oynatıcı olan Minitube’un eklendiğini ifade etti. SparkyLinux 3.1 LXDE hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

SparkyLinux 3.1 LXDE edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Manjaro Linux 0.8.7.1 MATE ve Enlightenment

Sezgisel yükleme süreci, otomatik donanım tanıma, grafik sürücüleri yönetmek için özel Bash komutları ve ekstra masaüstü yapılandırma seçenekleri içeren Arch Linux tabanlı kullanıcı dostu dağıtım Manjaro Linux’un 0.8.7.1 sürümünün “Ascella” kod adlı Mate ve E17 topluluk sürümü, Manjaro Türkiye ekibinden Tulliana ve Cumali tarafından duyuruldu. Her iki versiyonun da 3.10.12 Linux çekirdeği üzerine inşa edildiği ifade edilirken, MATE 1.6.1 ve Enlightenment 0.17.4 masaüstü ortamlarının kullanıldığı vurgulanıyor. Sistem bunun dışında Firefox 23.0.1, Pamac 0.7.6 ve VLC 2.0.8a gibi güncel paketler içeriyor. Manjaro Linux 0.8.7.1 MATE ve Enlightenment hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için MATE ve Enlightenment sürüm duyurularını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Manjaro Linux 0.8.7.1 MATE ve Enlightenment edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

FreeBSD 10.0-ALPHA4

Serverlerin, masaüstü bilgisayarın ve gömülü aygıtların gözde işletim sistemi FreeBSD’nin sürüm takvimine göre final sürümü 24 Kasım 2013′te çıkarılması planlanan olan 10.0 sürümünün dördüncü alpha sürümü, Glen Barber tarafından duyuruldu. FreeBSD sürüm mühendisliği ekibinin FreeBSD 10.0-ALPHA4’ü duyurmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Barber; amd64, i386, ia64, powerpc, powerpc64 ve sparc64 mimarileri için hazırlanan kalıpların yansılarda yerini aldığını belirtti. Önemli bir değişikliğin Linux 3.7 terfisi olduğunu söyleyen Barber; Mellanox sürücülerinin de güncelleştirildiğini ifade etti. FreeBSD 10.0-ALPHA4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve kalıpların MD5/SHA256 checksums değerlerine ulaşabilmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

FreeBSD 10.0-ALPHA4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Grml 2013.09

Masaüstü ortamı olarak Fluxbox, Openbox, Wmii pencere yöneticilerini tercih eden Debian GNU/Linux tabanlı seçkin bir dağıtım olan Grml‘in sistem yöneticileri ve metin araçları kullananlar için tasarlanmış GNU/Linux yazılımları, araçları ve komut dosyaları içeren “Hefeknuddler” kod adlı 2013.09 sürümü ve live CD’si Michael Prokop tarafından duyuruldu. Sürümün güncel paketlerle geldiğini söyleyen Prokop; önceki GRML sürümünden bilinen hataların giderildiğini, daha iyi donanım desteği sağlandığını ifade etti. Grml 2013.09 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Grml 2013.09 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Skolelinux 7.1

İkinci beta sürümü 22 Ağustos 2013‘te duyurulan okullar ve üniversiteler için özel bir ortam sağlamayı hedefleyen ve özel bir Debian dağıtımı olarak geliştirilen Debian-edu projesi Skolelinux’un Debian GNU/Linux 7.1 Wheezy tabanlı 7.1 sürümünün finali, Petter Reinholdtsen tarafından duyuruldu. Debian Edu geliştirici ekibinin güncellenmiş ve dikkatli bir şekilde geliştirilmiş Debian GNU/Linux 7.1 tabanlı altıncı Debian Edu/Skolelinux sürümü olan Debian Edu 7.1+edu0 ‘Wheezy’i duyurmaktan mutlu olduğunu söyleyen Reinholdtsen; 3.2.x Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, KDE Plazma 4.8.4, GNOME 3.4, Xfce 4.8.6 ve LXDE 0.5.5 masaüstü ortamlarıyla geldiğini belirtti. Reinholdtsen; bunun dışında sistemin Iceweasel 17 ESR, LibreOffice 3.5.4, LTSP 5.4.2, GOsa 2.7.4, CUPS 1.5.3, GCompris 12.01 eğitsel araç takımı, Rosegarden 12.04, GIMP 2.8.2 gibi pek çok uygulamayı içerdiğini söyledi. Skolelinux 7.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Skolelinux 7.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNU/Linux kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Sony WH Serisi WALKMAN®

Müziği tarz sahibi, kablosuz bir tasarımla çalmanın üç yolu olarak lanse edilen 30 ve 40 mm sürücülere sahip kulaklıkları, surround ses hoparlörleri ve ses geliştirme modlarıyla Sony WH Serisi WALKMAN® ürünleri piyasaya sunuldu. NWZ-WH303 ve NWZ-WH505 modelleriyle piyasaya sürülen ürünlerin WH303 modeli yerleşik 4GB MP3 çalar özelliğine sahipken, WH505 16GB MP3 çalar özelliği sunuyor.

Okumaya devam et

Tek bir şarjla 20 saate kadar pil ömrü ile en uzun yolculuklarda bile müzik olanağı sağlayan ürünler, üstelik sadece üç dakikalık şarj ile bir saat müzik çalmaya imkan sağlıyor. 1000 mW giriş gücü, 107 db/mW hassaslık, 30 Ω empadans ile 30-20.000 Hz hassas ses aralığına sahip olan ürünler; MP3, WMA, AAC ve Doğrusal PCM dahil olmak üzere geniş bir format yelpazesinde kaydedilen müziği çalabiliyor.

 

 

Donanım kategorisine gönderildi | Yorum bırakın